Wednesday, August 26, 2009

5 Reasons to Visit Giant This Week, 08/28-09/03

Wow, September deals already! This week's Giant ad is pretty beefy - and the layout had me befuddled for a while, but if you take off the outer cover, the remaining contents more like a typical Giant ad.

Reader Nicole posted a comment about registering for emails from Giant under last week's Giant deals post:
Also, if you sign up for the email from Giant, you often get coupons to load onto your card. This week it was for $.50 one 2 ltr of Pepsi (since they're on sale, I got it for $.50)!
Sweet deal. Thanks, Nicole!

There are dollar doublers this week! We haven't seen these dollar doubling coupons show up in the in-store ads in recent months, so we recommend asking friends or neighbors who are less likely to shop at Giant if they'll be using theirs. You can use only 4 in a trip totaling $15 or more, but for freebies, that incentive to do more than one transaction may be tempting enough. :) Especially cheap deals to be had with dollar doubled coupons will be bolded.

Please note that we haven't had time to check/vet all the printables links yet for ourselves, so caveat printor.

These deals are shared as part of this week's Be CentsAble Grocery Gathering.


Top 5 Reasons to Visit Giant This Week:

Kellogg's, Kellogg's, and MORE Kellogg's. Remember that the Kellogg's Fuel for School rebate is still active through Sept. 30, so if you buy 10 in one transaction, you can send in a rebate request and will be mailed a $10 rebate check.
  1. Frosted Flakes, Froot Loops, Cocoa Krispies, or Raisin Bran are 4/$6.
    Other Kellogg's cereals (around $3.50/box normally) are buy 4, save $4.
    08/02 Kellogg's insert:
    $1.00/2 Kellogg’s Frosted Flakes, Frosted Flakes Gold, Fruit Loops, Apple Jacks, Cocoa Krispies or Corn Pops
    $1.00/2 Kellogg’s Corn Flakes Crunch, Jumbo Krispies, Frosted Mini Wheats Little Bites, 11.2oz+
    $1.00/2 Kellogg’s Mini-Wheats, 14.5oz+
    $1.00/2 Kellogg’s Raisin Bran Crunch, Raisin Bran Extra, or Raisin Bran, 14oz+
    $1.00/2 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4oz+
    $1/1 Kellogg's Blueberry Special K coupon, available on www.coupons.com
    $1.50/2 Kellogg's cereals at www.redplum.com
    And: Recent VocalPoint Mailer for Rice Krispies coupons - freebie and $1/1

    Deal ideas: Use one freebie and 3 $1/1s from VocalPoint mailer. Dollar double the $1/1s. Final price: ~$7.50 for four boxes of Rice Krispies, and if you integrate it into a Fuel for School rebate, more like $3.50 for four boxes. If Cocoa Krispies count as Rice Krispies, you might be able to use one freebie and 3 $1/1 coupons (dollar doubled) to get four boxes for FREE before the rebate would even kick in!

    OR: Buy 4 Froot-Loops, use 2 $1/2 coupons, dollar doubled. Total paid: $2 for 4 boxes of cereal. There are many variations of this type of deal using the coupons above.

    OR: Check our Frugal Friends' Kellogg's run here - ended up paying $7-something, with intent to submit for the Fuel for School $10 rebate. What a deal!

  2. Kellogg's Pop-Tarts are 2/$5.
    08/02 insert:
    $1.00/2 Kellogg’s Pop-Tarts, 8ct+
    $1.00/2 Kellogg’s Blueberry Muffin or Chocolate Banana Split Pop-Tarts
    Printable for $0.55/1 Blueberry Muffin flavor Pop-Tarts (likely to double automatically)

    Deal idea: Buy ten Blueberry Muffin Pop-Tarts. Print ten of the $0.55/1 coupon. Final price per box: $1.40. Pay $14. Do the Fuel for School Rebate, get back $10. Final final price per box: $0.40.

    OR: Buy ten of any flavor. Use 5 $1/2 coupons listed above. Dollar double 4 of them. Pay $16. Do Fuel for School rebate. Really pay $0.60/box after rebate.

  3. Cheap (or FREE) yoghurt! Activia, Danimals, and DanActive 4-packs are 2/$4. There were $1/1 coupons for all three in the 07/26 or 08/09 SS inserts.

  4. Cheap chips! Lay's Potato Chips are BOGO. (Save at least $3.99) If you use the $1/2 coupon from the July issue of All You magazine, and dollar double it, you'll be getting two bags for $1.99, or less than a buck apiece.

  5. $1/box for Kashi granola bars!
    Save $2 off your order instantly at checkout. Use your Giant card to purchase $6 worth of participating Kashi items shown in the highlighted section in one transaction and $2 will be deducted from the end of your order when you check out. Limit one offer per transaction.

    Participating items:
    Kashi Pizza, 2/$10
    Kashi Granola Bars, 2/$6 - $1/2 printable available on www.coupons.com
    Kashi TLC Cookies or Crackers, 2/$6 -
    Kashi GoLean/Crackers, $1.50/1 printable here

    Deal idea: Buy 2 boxes of Kashi Granola Bars. Use one $1/2 printable coupon. Dollar double it. $2 off from coupons, $2 off from automatic discount = $1/box of granola bars
Other Giant coupon matchups and deals that we spotted for the week of August 28 through September 3:

Eggo Nutri-Grain Waffles, 2/$5
$1/2 from 08/02 Kellogg's insert
DD price = 2/$3
Buy 10 in one transaction, do Fuel for School rebate, final price = $0.50/box

Aunt Jemima Great Starts Breakfast Entrees, 10/$10
$1/2, 08/16 insert, for "frozen pancake items"
If this applies...
DD price = FREE!

Oscar Mayer Basic or Jr. Lunchables, 10/$10
$1/1 from 08/23 SS
FREE?


Skintimate Shave Gel, 2/$4
$1/1 from 08/02 SS gets it FREE with dollar doublers
Also $1.50/2 from 07/12 SS


Porterhouse or T-Bone Steak, $4.99/lb. (Save $5/lb.)

Strawberries, 1 lb. packages, $1.66/each (3/$5)

Super G Chicken Drumsticks or Thighs or Super G Whole Chicken, $0.99/lb. (Save at least $0.50/lb.) These are great for crockpotting!

Sweet White Corn, Pick Your Own, 8/$1.99

Extra Jumbo Raw Gulf Shrimp, $7.99/lb. (Save at least $6/lb.)

Turkey Hill Ice Cream, 2/$5

Deer Park Spring Water 24-pack, $3.99 (Save $1.50)
September All You magazine, $1/2 24-packs
DD price = $2.99/24-pack

Coke 12-Packs, 4/$11 ($2.20 each, must buy 4 - save at least $10.96 on 4)

Boneless Center Cut Pork Chops, $2.99/lb. (Save at least $2/lb.)

Ball Park Beef or Meat Franks, BOGO (Save at least $4.49)
$1.50/1 printable here
Final price: $1.75/package

Sabra Hummus, 4/$10
Printable available for $1.50/1
Final price; $1

Pepperidge Farm Bakery Sale - 33% off entire line of breads, rolls, bagels, and English muffins (frozen bread excluded)
$0.55/1 whole grain bread, 06/14 SS (expires 09/13)

Orchard Perfect Ripe Avocados, 10/$10 - about as cheap as avocados get, excepting Sam's Club or WalMart SuperCenters

Brawny Paper Towels, various 8 or 6 pack rolls, $5.99

Quilted Northern Bath Tissue, various 12 or 9 pack rolls, $5.99
07/19 or 07/26 RP had a $1/1
September All You had a $2/2 coupon
DD price with $1/1 = $3.99

Hormel Black Label Sliced Bacon, BOGO.

Plumrose smoked ham steaks, BOGO.

DiGiorno Pizza, $5.99
Check 06/14, 08/02, 08/16 SS inserts for $1/1 coupons
DD price = $3.99/each

Totino's Pizza Rolls, $6.99
$0.40/2, 07/12 SS
Final price = $6.59

Pillsbury Toaster Strudel, 2/$4
08/09 SS, $1/2
DD = $1/box

Skinny Cow Ice Cream Novelties, $3.99
Printable for $1/1 Skinny Cow Truffle Bars
DD price = $1.99

Kashi Organic Promise Cereal, $3.49

$1.50/2 printable for any Kashi Cereal, at www.coupons.com
Final price: $2.74


Kashi GoLean Hot Cereal, $2.99
$1.50/1 printable for Kashi GoLean Cereal
Or $1.50/2 printable for any Kashi Cereal, at www.coupons.com
Final price (lowest): $1.49

Kashi GoLean Crunch, 25 oz. package (large box) $4.99
$1.50/2 printable for any Kashi Cereal, at www.coupons.com
Final price: $4.24/box (comparable with 2/$5 sales on the smaller boxes of Kashi)

Juicy Juice, 2/$5
$1/2, June All You
DD price = 2/$3
$0.50/2 from 08/09 RP (doubles)
Final price = 2/$4

Sobe Lifewater, $0.88
BOGO Sobe Lifewater printable
Final price: $0.44

Classico Pasta Sauce, 2/$5
Register for a $1/2 printable coupon
DD price: 2/$3

Dole Fruit Bowls 4-pack, 2/$4
08/09 SS (values vary regionally)
Or various magazines from recent months
(Better Homes and Gardens, Good Housekeeping, All You)
Sample $1/2 coupon, dollar doubled = 2/$2 or $1/each

Quaker Chewy Granola Bars, 2/$5

Campbell's Select Soup, 3/$5
$0.50/2, 08/16 SS (doubles)
Final price: $1.16/can

Jif Peanut Butter, 2/$5
$1/1 when you also buy Smucker's, 08/09 RP
Final price; $0.50, plus the cost of the Smucker's @$1.88 (see below)

Smucker's Grape Jelly $1.88

Pampers Big Packs, 48-76, $19.99 (comparable with Sam's club pricing/diaper)
08/02 P&G, $1/1
DD price: $17.99

Gerber 3rd foods, 5/$4

Gerber 2nd Foods 2-packs, 10/$10

Hershey's XL Bar, 3/$4 - final price for a Reese's product: $0.23
Hershey's 8-Pack, 4/$5 - final price for a Reese's 8-pack: $0.15
$0.55/1 Reese's candy product, any, 08/23 SS

Twizzlers, 2/$3
$1/3 from 06/28 SS
DD price: $0.84/each

Dawn Dish Detergent, 2/$5
If Dawn Hand Renewal is this price, $1/1 from recent P&G mailer
(Or $2/1 Direct Foam Refill, $1.50/1 Direct Foam pump from same mailer)
DD price: $0.50 each

Febreeze Air Effects 9.7 oz. can, 2/$5
$0.50/1 from recent P&G mailer
Final price: $1.50 each

Chobani Yoghurt, 10/$10
Printable for $0.50/6 (doubles)
Final: 6 for $5

Canada Dry, 7-Up, A&W, and Sunkist, 10/$10

Minute Maid Premium Chilled Punches, 10/$10

Deer Park Spring Water 3 Liter, 10/$10

Eastern Peaches, 10 lbs./$10

Chef Boyardee Pasta, 10/$10
08/02 ($0.35/3) and 08/16 SS ($0.25/2)
Lowest price: $0.75/can

Del Monte Vegetables, 10/$10

Breakstone's Cottage Doubles, 10/$10

Hostess 100 Calorie Packs Cup Cakes, 2/$6
Register here for printable $0.50/1 coupon (doubles)
Final price: $2/each

Hefty Trash Bags, 2/$11
$1 printable available on www.RedPlum.com
DD price: $3.50 each

Oscar Mayer Beef Franks, $2.99
$1/2 coupon, 08/23 SS
DD price: $1.99 each

Pilgrim's Pride Chicken Nuggets, Tenders, or Wing Dings, $5.99
$0.55/1 here by registering
Final price: $4.89

Lloyd's Family of BBQ Beef or Pork Ribs, save $5
Coupon for Lloyd's Ribs or Tub, $0.75/1 (06/28 SS) or $1/1 (07/05 insert)
DD price: $2 off 1 in addition to $5 savings

South Beach Living Bars, $2.99
$1/1 printable here
DD price: $0.99/box

Horizon Organic Milk 18-Pack of TetraPaks (no refrigeration needed), $12.99
$0.55/1 multipack, 08/02 SS, or printable here
Final price: $11.89, or $0.66/each

Herbal Essences, 3/$10
$1/1, 08/23 RP
DD price: $1.33/bottle

Edge Shave Gel, 2/$4
$0.75/1, 08/02 SS (doubles)
Final price: $0.50/1

Planters Mixed Nuts, 2/$7
$1/2, 06/28 SS (expires 09/13)
DD price: $2.50 each

Pirate's Booty Snacks, 2/$5
$1/2 coupon, 06/07 SS
DD price: $1.50/each

Jell-O 6-Packs are 2/$6.
$0.35/1 refrigerated 6-pack (08/09 SS), final price: $2.30
$0.60/1 refrigerated 6-pack (also 08/09 SS; difference is regional), final price: $1.80
Other coupon: $0.50/2 (doubles to $1, 07/26 SS).

Pantene Family Size Shampoo, $5.99
$1/2, 08/02 P&G
DD price: $4.99

Del Monte Fruit Naturals, 4/$5
Printable for $1/3 by registering
DD price: 3/$1.75

Did you spot any other Giant coupon matchups or deals? Post a comment to let everybody know!
.
5 Reasons to Visit Giant This Week, 08/28-09/03SocialTwist Tell-a-Friend
Ebates and Swagbucks are both easy ways to earn rewards while doing what you normally do - web-searching through Google and shopping for bargains online!

2 comments:

frugalfriends said...

Hi Redemption Unlimited ladies!
Thanks for the post on this week's Giant deals.
I combined the 4/$6 on select Kellogg's cereals with the $4 off any 4 Kellogg's cereals, Giant Dollar Doublers, and Fuel for School rebate for some free (after rebate) cereal!
I posted about my shopping trip here: http://frugalfriends.wordpress.com/2009/08/29/giant-cereal-deal-this-week-combined-with-kelloggs-fuel-for-school-better-than-free-cereal/
Giant had some great deals this week!
Laura

Holly said...

looks like the kashi coupons are no longer available.