Wednesday, August 5, 2009

5 Reasons to Visit Giant This Week, 08/07-08/13

We had out-of-town relatives in for dinner tonight (my brother's wedding is this weekend!), so I will post the best deals that I spot tonight (Wed.), and may add more in the coming day or two.

Break out the smoothies:

1. Strawberries, $1.66 for a 1 lb. package.

2. Blueberries, $1.66/pint.

3. Super G Boneless Chicken Breast, $1.79/lb. (Save $2/lb.) This is rock-bottom, so stock up if you need it!

4. Kellogg's Cereals OR Kellogg's 8-pack Pop-Tarts, 2/$4. Combo these with the recent 08/02 Kellogg's Back to School Insert AND the Kellogg's Fuel for School Rebate (thanks, Common Sense with Money!) program to get mega savings!

Cereals include Corn Flakes, Rice Krispies, Frosted Mini-Wheats Little Bites, Honey Nut or Chocolate.
There was a coupon in the 08/02 Kellogg's Back to School insert for $1/2 Frosted Mini Wheats Little Bites. Final price: $1.50/box. If you buy 10 of these in one transaction, you could submit them for the Kellogg's Fuel for School rebate, and get $10 back by mail. Final price: $0.50/box.

Pop-Tarts: all varieties.
$1/2 coupons ($1 off any 2 or $1 off 2 of the Blueberry Muffin and Chocolate Banana Split) in the 08/02 Kellogg's Back-to-School insert. Note: on Tuesday I also spotted these Kellogg's Back-to-School coupons by a Kellogg's display at the front of my Giant as well, in standard pamphlet size! Final Price: $1.50 each. But, buy 10 in one transaction for the Kellogg's Fuel For School rebate, and get $10 back by rebate via mail. Final final price: $0.50/box! Or, print out a bunch of these $0.55/1 Blueberry Muffin flavor Pop-Tarts coupons. They should double automatically, and if you printed as much as 10, your final price is $0.90 a box, or $0.10/box profit after the Fuel for School rebate!

5. Mott's Apple Sauce is 2/$4. Use the $0.50/1 coupon from (doubles automatically) to get 6-packs for $1!


Other Giant coupon matchups and deals for the week of 08/07-08/13:

Semi-Boneless Rib Steak, $5.99/lb. (Save $4/lb.)

Fresh Pork Spareribs $1.99/lb. (Save $2/lb.)

Tropicana Pure Premium 89 oz. jug, $3.99 (Save $0.70/jug).

Keebler E.L. Fudge Shoppe Cookies are BOGO. Use the $1/2 coupon printable on or the coupon available in the 08/02 Kellogg's insert to get the maximum discount.

Nature Valley Granola Nut Clusters, $2.99. There is a $1/1 printable available from

Kellogg's Nutri-Grain Bars are 2/$6. Use the $1/2 coupon from the 08/02 Kellogg's Back-to-School insert to make them $2.50/each.

Blue Diamond Almonds are 2/$4. Use the $0.50/1 printable coupon here (should double automatically) to get them for $1/can! There was also a $0.75/1 coupon in the 06/14 SS for Oven-Roasted variety (not sure if this will be the 2/$4 size). If it applies, they're just $0.50/can!
Keebler Sandwich Crackers are 2/$4. They look like the 8 ct., so you should be able to use the $1/2 coupon from the 08/02 Kellogg's Back to School insert. Final price: $1.50, and if you buy 10 and get the Fuel for School rebate, they're down to $0.50/8-pack!

Did you spot other coupon matchups or deals? Post a comment to let us know! ;)
5 Reasons to Visit Giant This Week, 08/07-08/13SocialTwist Tell-a-Friend
Ebates and Swagbucks are both easy ways to earn rewards while doing what you normally do - web-searching through Google and shopping for bargains online!


Nicole said...

FYI: in Walmart I found Kellogg's brochures that contained 12 different coupons that can be used w/ the ones from the newspaper from last week. It also has a Fuel for School form that goes to Box # 185116, Battle Creek MI. The one from the paper goes to box 7016, Kalamazoo, Mi. I have an email request in to make sure I can do both of these.

$2/ one gallon of milk wyb any 2 pkgs keebler grahams and/or graham cracker sandwich bites

$2/one gallon milk (any brand/flavor) wyb any 2 pkgs keebler cookies and/or Gripz (cookies are on sale b1g1 ($3.49 ea) [use $1/2 coupon from 8/2 paper], and get milk for 1.49 which also counts toward your free milk)

$2/fresh fruit wyb any 2 pkgs Eggos frozen waffles (waffles are on sale 2/$4, Gala apples are only $1.59/lb, so 4 or 5 apples = .65 cents after coupon)

$2/store brand coffee wyb any 2 Nutri-Grain bars (Nutri-Grain bars are on sale 2/$5 [use $1/2 coupon from 8/2 paper], get Giant brand 11.5 oz coffee for $.50 after coupon)

$2/64 oz Ocean Spray Cranberry Juice Drink Or Craisins wyb 2 pkgs Frosted Mini Wheats and/or Raisin Bran (10 oz or larger) (any flavor, mix or match)
(Chocolate Frosted Mini Wheats are on sale 2/$4 [use $1/2 coupon from 8/2 paper], get the Cranberry Juice drink for $1 after coupon)

$2/one gallon milk (any brand/flavor) wyb 2 pkgs keebler and/or sunshine right bites Snacks (6ct or larger, any flavor/mix or match)
(Snacks are on sale 2/$5, milk is $3.49 no matter which gallon you get, so it's $1.49 after coupon AND it counts toward your free milk)

$2/store brand bread wyb any 2 pkgs Rice Krispies Treats (8 ct or larger, any flavor, mix/match)
(Treats are on sale 2/$5 [use $1/2 coupon from 8/2 paper], get free Giant brand bread after coupon)

$2/any 12-24 pack store brand bottled water wyb one special K cereal (11.4 oz+, any flavor) AND one pkg special k protein products (4+ ct, any flavor, powdered drink mix, meal bar, snack bar or shake)

$2/2 - 2 ltrs or 1 12 pk Sprite or Sprite Zero wyb any 2 Sunshine Cheez-It (works on the single serve 12 pk on sale for $4.99)
(Get 2 single packs for school lunches for $10 [use $1/2 coupon from 8/2 paper], and pay $1.33 for 12 pack Sprite [on sale] after coupon.)

$2/store brand bread wyb any 2 pkgs Kellogg's fruit flavored snacks and/or Yogos Bits or Yogos Rollers (6 ct +, any flavor, mix/match)
(Yogos are 2/$5. Giant honey wheat bread is $2, so free bread after coupon. Freezes well too!)

$2/fresh fruit wyb any 2 pkgs Keebler and/or Austin Sandwich crackers
(Sandwich crackers are on sale 2/$4 [use $1/2 coupon from 8/2 paper], Strawberries are on sale $1.33 - so 2 lbs of strawberries = .66 each after coupon)

$2/any 2 Dannon Danimals Crush Cup 4 packs or Danimals smoothie 6 pks wyb an 2 pkgs Kellogg's cereals: Corn Pops, Rice Krispies, Fruit Loops, Apple Jacks, Frosted Flakes (10 oz+, any flavor, mix or match)
(Crush Cups are on sale $2 each and Danimals Smoothies are 2/$5. All the cereals listed [except Rice Krispies] are on sale 2/$5 [use $1/2 coupon from 8/2 paper].)

In addition to all those savings, Giant has a special this week - buy any 4 participating Kellogg's products, save an extra .10/gallon on gas!!!

ALSO - near the front of the store is a large display shaped like a school bus. There are pamphlets on it. It's for Nabisco and has TONS of $1/2 coupons and TWO $20 rebates!!!!!!

Redemption Unlimited Girls said...

Sweet coupon find! Let us know what you hear for a reply on the two addresses - whether you can do two of the deals (or more)!

Nicole said...

I heard back. Looks like we can do one per box #. What do you think?

"We are glad to hear your interest in participating in our offers. You are able to participate on the different Kellogg's® Fuel for School 2009 rebates, as long as you follow the requirements on all offers submitted. Remember that there is a limit of one submission per household per order form."